ВРЕМЕННО ПОЛОЖЕНИЕ ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА НАРОДНОТО ОПЪЛЧЕНИЕ
София, 13 октомври 1885 г.
- Под 4 чети се групируват в дружини, като се варди, щото четите на една и съща дружина да бъдат от един и същи район (окръг или околия).
- Сборни пунктове на опълченските дружини се назначават административните центрове — околии или окръзи. Ако една околия не може да даде 4 чети, които съставляват Дружината, то нейните чети съставляват дружината с четите на най-близката околия, която има такава.
- Командир на опълченската дружина се назначава офицер от Военното министерство със същите права и обязаности, както и в действуващата армия.
- После указа за свиквание [на] Народното опълчение Военното министерство назначава командири на четите офицери или унтерофицери с правата и обязаностите на ротни командири, на които челниците се подчиняват и им служат като помощници. При това строевата и тактическата част изключително се възлагат на ротните командири, а останалото се предоставлява по усмотрението на ротния командир да възложи на четника.
- В помощ на ротния командир се предоставляват унтерофицери или други долни чинове, които той може да назначи за взводни или полуротни командири. Относително последните десетници се нахождат в същото отношение, както четниците спрямо ротните командири.
- Когато известен район на Княжеството представлява теат[ъ]р на военни действия, то началникът на действующия на тоз теат[ъ]р отряд е началник на всичкото опълчение от района си. Ако ли в района няма назначен общи началник, то ближай- ши[те] военни началници, биле ли те войнски началници или командири на какви да било войскови части, са началници на опълчение в района, който се укаже от Военното министерство.
- Военният началник на опълчението има право по свое усмотрение да се разпорежда с опълчението в своя район.
- Началникът на отряда на теат[ъ]ра на военните действия, кога намери за нужно, разпределява опълченските дружини по действующите полкове, в които опълченските дружини съставляват 5-а и 6-а дружини в полка. Повече от две опълченски дружини на полк не трябва да се дават.
- Когато дружината опълченска е присъединена към полка, тя действа и се съдържа на еднакви основания, както и действуващата дружина, като се води отделна сметка за разходите на опълченската дружина, съдържанието на която ще се отнесе на общините, които са дали дружината.
- Общините, които дадат дружини, излезли от своите околии и окръзи, са длъжни да доставят чрез административните власти всичко необходимо, в натура или пари, за съдържание[то] на дружината (освен боевите припаси), като земат срещу това квитанции от властите. Събраните средства от административните власти се представляват на началника на отряда, който се разпорежда с тях по своето усмотрение.
- Когато дружината се намерва събрана в своя административен район и не е присъединена към действуващия полк, тя се продоволствува от общините си непосредствено или както намери за по-добре окръжният комитет с одобрението на военния началник.
Управляющий Военното министерство капитан Никифоров
[Резолюция]: „Одобрено. Александр”.
СБВ, с. 101-102.